Kultura ogólnie

Każdy z nas na co dzień spotyka się z pojęciem kultura. Tworzy ją każdy z nas, każdy z nas mija ją obok siebie. Bo kultura to wszystko: architektura, malarstwo, rzeźba, literatura, muzyka, teatr, film.
Na przestrzeni wieków wielcy artyści tworzyli wielkie dzieła, które zapisały się na kartach historii. Teraz my, obecne pokolenia, które mogą oglądać zbiory sztuki zgromadzone w muzeach na całym świecie, możemy je podziwiać. Od tego świata, często abstrakcyjnego, dzieli nas tylko kupno biletu. A wtedy możemy przenieść się w inną rzeczywistość, popłynąć wraz artystą, spróbować zrozumieć jego wizję i przesłanie. Każda epoka nie zapominała o dokonaniach poprzednich stuleci. Czasem po prostu zmieniano koncepcję otaczającego świata. Tak i teraz nikt nie zapomina o kulturze, która była tworzona przez tysiąclecia – od pierwszych malowideł pojawiających się w jaskiniach po abstrakcyjne często niezrozumiane obrazy dzisiejszych czasów.
I chociaż pamiętamy o niej, to często nie szanujemy. Bo nierzadko spotyka się akty wandalizmu, które mają na celu zniszczeniu dzieł sztuki. Nierzadko mówi się o kradzież dokonywanych przez zachłannych złodziei.