Utwory operowe

Jedną z najpopularniejszych utworów operowych jest „Carmen” – dzieło francuskiego kompozytora. Jest to utwór komiczny, oparty na noweli Prospera Merinee. Ukazuje XIX-wieczną Hiszpanii. Opera opiera się głównie na tragedii miłości żołnierza do cyganki. Mamy tu zbrodnię, miłość, zaślepienie, dynamiczny rozwój akcji – wszystko, co jest potrzebne, by dzieło zyskało popularność.

Kolejną operą godną uwagi jest na pewno „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Została napisana po powstaniu styczniowym jako manifest polityczny. Jest to utwór o zabarwieniu patriotycznym, gdzie połączone są elementy romantyczne i komediowe. Był zakazany przez władze rosyjskie przez co zyskał popularność wśród polskiej publiczności.
Mimo rozwoju opery, popularnych tematów, które są w niej poruszane, dynamiki i plastyki, młodzi ludzie wolą wybrać lżejszą rozrywkę, gdzie nie będą musieli zbytnio się skupić. Bo opera to nie przedstawienie, gdzie wszystko podane jest czarno na białym, trzeba umieć w niej dostrzec coś, czego nie posiada film czy teatr. Nie można zapominać, że istnieje taki rodzaj rozrywki, który na pewno pozwala oderwać się od rzeczywistości i